Hakkımızda

Biz Kimiz?

ILSA İstanbul, 1962’de Washington D.C’de kurulmuş olan ve uluslararası hukuk alanında faaliyet gösteren Uluslararası Hukuk Öğrencileri Birliği (International Law Students Association – ILSA)’nin Türkiye temsilcisidir.
ILSA İstanbul 1993’ten beri İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde faaliyet sürdürmektedir. Kulübümüzün amacı, genç hukukçuların başta Türk Hukuk Sistemi olmak üzere uluslararası farklı hukuk sistemleri hakkında bilgilerini genişletmelerine ve kişisel gelişimlerine yardımcı olmak, hukuk bilimi ve meslekî çalışma alanlarında işbirliği yoluyla genç hukukçular arasında karşılıklı anlayış̧, bilgi alışverişi ve kişisel temasların gelişmesini sağlamak ve desteklemektir. Bu doğrultuda ILSA İstanbul, çağın gerektirdiği meslekî niteliklere sahip, güncel gelişme ve yenilikleri kavramış̧, yetenekli hukukçuların yetişmesine katkıda bulunmayı temel hedef olarak saptamıştır.
ILSA İstanbul, dört ana komiteden oluşmaktadır. Bunlar Akademi, Sosyal Etkinlikler ve Tanıtım, Dergi ve Akademik/Mesleki Komitedir. ILSA her yıl “Opinio Iuris” adında İngilizce ve Türkçe dergi çıkaran tek hukuk kulübüdür.
Kulübümüz 2016 yılında ILSA International tarafından “En İyi Temsilci” seçilmiştir.
Zeynep Doğan
Yönetim Kurulu Başkanı

Son sınıf öğrencisi olan Zeynep Doğan, 29. dönem yönetim kurulu başkanıdır. 26 ve 27. dönemde çekirdek üye ve 28. dönemde yönetim kurulu üyesi olarak görev almıştır. İÜHF Kültür ve Spor Kulübü üyesi olup iki yıldır Kadın Voleybol Takımı oyuncusudur. Mayıs 2021’den beridir greaTR’da faaliyet göstermektedir ve hali hazırda Topluluk Direktörü’dür. İÜHF&ILSA İstanbul’da geçirdiği yıllar içinde hem uluslararası hukuku sevmiş hem de marketing & organizasyon alanında kendini geliştirmiştir. Boş zamanlarında tiyatroya gitmekten ve arkadaş gruplarıyla vakit geçirmekten keyif almaktadır.

Tolga Kutsal
Yönetim Kurulu Üyesi

Tolga Kutsal dört senedir ILSA’da bulunmakta olup 28. Dönem genel kurulda çekirdek üyelik yaptı. 29. Dönemde ise yönetim kurulu başkan yardımcısı ve Avrupa Birliği ve Uluslararası Örgütler Komisyonu’ndan sorumlu yönetim kurulu üyesidir. Özellikle dövüş sporlarına ilgisi olmasının yanı sıra spor onun için bir yaşam tarzıdır. Bununla beraber felsefe ve politika ilgi alanlarında bulunur. Ayrıca sanata olan da ilgisi vesilesiyle boş zamanlarında çello çalıyor.

Şeyma Esen
Yönetim Kurulu Üyesi

Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi olan Şeyma Esen, 29. dönemde Sosyal Etkinlikler Komisyonu’ndan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve ILSA Genel Sekreteri’olup dir. 26. döneminde aktif üye olarak Ilsayla tanışmış 27. ve 28. dönemlerde Sosyal Etkinlik ve Tanıtım Komitesi’nde çekirdek üye olarak görev almıştır. ILSA MUN’21 de Director General olarak organizasyon ekibinin başındadır. Feminist ve aktivisttir. ILSA’da görev aldığı sürede sosyal sorumluluk projeleri üretmiş ve organizasyon becerilerini geliştirmiştir. Keyifli vakit geçirmek için suç belgeselleri izlemeyi ve müzik dinlemeyi tercih eder.

Ömer Furkan Esentürk
Yönetim Kurulu Üyesi

3. Sınıf öğrencisi olan Ömer Esentürk, Pazarlama Komisyonu 29. Dönem yönetim kurulu üyesidir. Daha önce Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans eğitimi almış olup bu eğitim sürecinde de çeşitli öğrenci kulüplerinde aktif rol almıştır. Sosyal Etkinlikler ve Tanıtım Komitesinde 27. Dönemde aktif üyelik yapmıştır. 28. Dönemde aynı komitenin Marketing ve Sponsorluk komisyonlarında çekirdek üye olarak görev yaparak kendisini bu alanlarda geliştirmiş ve tecrübe kazanmıştır.

Anıl Mert İçintek
Yönetim Kurulu Üyesi

3. sınıf öğrencisi olan Anıl Mert İçintek Bilişim Hukuku Komisyonu’ndan sorumlu 29. dönem yönetim kurulu üyesidir. 28. dönemde ise yine Bilişim Hukuku Komisyonu’nda çekirdek üye olarak görev almıştır. Tarih başta olmak üzere sosyal bilimlere, edebiyata, şiire ve yabancı dil öğrenimine ilgi duymakta, severek spor yapmaktadır. Aktif olarak Çorbada Tuzun Olsun Derneği’nde sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktadır. Boş zamanlarını okumalarına ayırmaktadır.

Çakıl Kaya
Yönetim Kurulu Üyesi

Çakıl Kaya; 26,27 ve 28. dönem Akademi Komitesi çekirdek üyeliği yapmış 29. dönemde ise Akademi Komitesi’nden sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak görev almaya başlamıştır. İklim değişikliği meselesinde bireysel farkındalık yaratmak amacıyla Aydın Doğan Vakfı katkılarıyla oluşturulmuş bir projenin yöneticileri arasında yer almaktadır. Sanat, çevre, deniz hukuku alanlarına ilgi duymaktadır. Boş zamanlarında yemek pişirmekten, seyahat etmekten ve kişisel gelişimi için çalışmaktan keyif almaktadır.

Ethem Doğan
Yönetim Kurulu Üyesi

3. sınıf öğrencisi olan Ethem Doğan, Uluslararası Deniz ve Havacılık Hukuku Komisyonu 29. dönem yönetim kurulu üyesidir. 28. dönemde çekirdek üye olarak görev almıştır. TURMEPA-ILSADET topluluğunda deniz elçisi olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde görev almaktadır. Aynı zamanda İÜHF Basketbol Takımı oyuncusudur.

Beyza Erdemir
Yönetim Kurulu Üyesi

3. Sınıf öğrencisi olan Beyza Erdemir, Dergi Komitesi 29. Dönem Yönetim Kurulu üyesidir. 28 ve 27. dönemde çekirdek üye olarak Çeviri Komisyonunda görev almıştır. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında TURMEPA derneğinde aktif olarak görev almaktadır. Boş zamanlarını yoga ve resim yaparak değerlendirmektedir.

Asil Boran Eri
Yönetim Kurulu Üyesi

Asil Boran Eri 28. Dönemde Uluslararası Mahkemeler Komisyonu çekirdek üyeliği yapmıştır. 29. Dönemde Uluslararası Mahkemeler yönetim kurulu üyesi olarak görev almaktadır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Willem C. Vis Moot takımının üyesidir. Tarih ve uluslararası ilişkiler konularına ilgi duymaktadır. Boş zamanlarında gitar ve bağlama çalmaktadır.

Kutlu Bayram Kılıç
Yönetim Kurulu Üyesi

3. sınıf öğrencisi olan Kutlu Bayram Kılıç, İnsan Hakları Komisyonu 29. dönem yönetim kurulu üyesidir. 28. dönemde çekirdek üye olarak görev almıştır. Avrupa Hukuk Öğrencileri Birliği’nde aktif rol almaktadır. Politika, tarih ve ekonomi alanlarına ilgi duymaktadır. Boş zamanlarında kitap okumaktan, doğa gezilerinden ve yeni yerler keşfetmekten keyif almaktadır.

KOMİTELERİMİZ

Akademi Komitesi

ILSA Akademi Komitesi 2018 yılında kurulan ve altında komiteye bağlı komisyonlar bulundurmayan ILSA İstanbul’un 4 ana komitesinden birisidir.  6 kişilik bir yönetim kadrosundan oluşan komitemizin ana işlevi hukuk alanında yıllardır faaliyet gösteren hukuk bürolarıyla iletişime geçmek ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi lisans öğrencilerine okulu bitirdikten sonraki iş imkanları ve sektörel fırsatlar konusunda yardımcı olmak, aynı zamanda da bilgilendirmektedir. Bu amaç doğrultusunda haftalık olarak “hukuk bürosu ziyaretleri” düzenlemekteyiz. Bunun yanı sıra 2020/2021 yılıyla birlikte üçüncüsünü düzenleyecek olduğumuz “Prof. Dr. M. Kemal OĞUZMAN İstanbul Hukuk Makale Yarışması” komitemizin en uzun soluklu ve büyük çaptaki bir diğer etkinliğidir. Geçtiğimiz sene başlattığımız “Mentörlük Programı” adlı etkinliğimiz de yine okulumuz öğrencileri arasındaki dayanışma ve birlikteliği güçlendirmek adına tipik bir mentörlük çalışmasıdır.  Kurulduğumuzdan bu yana hukuk disiplini ile öğrencilere kazanımda bulundurmak istediğimiz etkinliklerimizin üyelerimiz için faydalı olması amacı ile çalışmaktayız.

Sosyal Etkinlik ve Tanıtım Komitesi

ILSA İstanbul’un 4 ana komitesinden biri olan SET Komitesi altında komiteye bağlı 4 komisyon bulundurur. 14 kişilik bir yönetim kadrosundan oluşur. Komisyonlar: Sosyal Sorumluluk Komisyonu, kulübümüz adına sosyal sorumluluk projeleri üretir, üyelerimize de bu projelere katkı sağlayarak gönüllü olma fırsatı sunar. Her türlü hakkın korunduğu ve üzerine çalışmalar yürütüldüğü, fırsat eşitliği, hayvan hakları vb konularda faaliyet gösteren bir komisyondur. Kısaca OSE (Organizasyon ve Sosyal Etkinlik) Komisyonu, kulübün tüm sosyal aktivitelerini (gezi, oryantiring, study visit vb.), balolarını, her yıl düzenlenen kahvaltı gününü organize eder. Marketing Komisyonu, kulübün sosyal medya yönetimini, ILSAKART ve ILSA STORE gibi oluşumları destekler ve üyelerle buluşturur. Sosyal medya hesaplarından üyelerle iletişime geçer, üyelik alır, etkinlik form ve afişlerini hazırlar ve duyurur, site yönetiminden sorumludur. Marketing alanıyla ilgili projeler yürütür. Sponsorluk Komisyonu, kulübe gerekli yardımların ulaşması için sponsorluk ağını kurar, kulüp bütçesine yön verir. SET Komitesi komisyonlara ayrılmış olsa da yıl içerisinde etkinliklerin bir kısmı ortak projeler olarak sunulur.

Dergi Komitesi

ILSA İstanbul’un 4 ana komitesinden biri olan Dergi Komitesi altında komiteye bağlı 3 komisyon bulundurur. 11 kişilik bir yönetim kadrosundan oluşan komitemizin ana işlevi her yıl “Opinio Iuris” adlı dergiyi yayımlamaktır. Bu dergi o yıl yaptığımız etkinliklerden ve yapılan mülakatlarımızla makalelerimizden oluşur. Komisyonlar: E-Dergi ve Editöryal Komisyonu temel olarak sitemizdeki E- Dergi kısmındaki araştırma yazılarının düzeltilmesi ve yayınlanması üzerine çalışmaktadır. Bunun dışında üzerinde araştırma yapılan konularla ilgili olarak okumalar ve bilgilendirmeler yapmakla sorumludur. Röportaj Komisyonu ise, hukuk fakültesi ile ilişiği olan kişilerle türlü röportajlar gerçekleştirir ve fakültedeki öğrencilerin sorularını uzman kişilere sorarak mülakatları yayınlar. Çeviri Komisyonu ise genel olarak yabancı dil üzerine çalışmalar yürütür. Yayınlanan makalelerin, araştırma yazılarının ve röportajların çevirilerini yapmakla birlikte yıllık olarak basılan Opinio Iuris dergisinin yabancı dilde çevirisini yapar.

AK-MES Komitesi

Bilişim Hukuku Komisyonu

ILSA İstanbul’un 4 ana komitesinden biri olan AK-MES komisyonunun 5 üyesinden biridir. 5 kişilik bir yönetim kadrosundan oluşan komisyonumuz, devamlı gelişmekte olan bilişim hukuku ile ilgili yenilikçi çalışmalar yapmayı ve öğrenci arkadaşlarımızın bilişim hukuku alanında farkındalığını arttırmayı kendine amaç edinmiştir. Bu alan ile ilgili teorik ve pratik bilgileri interaktif olarak anlatmaktan sorumludur. Komisyon olarak bilişim hukuku alanı ile ilgili eğitimler, çeşitli bürolar, farklı kurum ve kuruluşlar ile ortak düzenlenen akademik ve spesifik konularda çalışmalar, büyük e-ticaret firmalarının hukuk departmanları ile bir araya gelerek, bilişim alanı ile ilgili teoride olan bilgilerin, uygulamada nasıl işlendiğini gösteren etkinlikler düzenliyoruz. Ayrıca yapay zekâ ve robotların hukuki nitelikleri, bilişim suçları konuları üzerine inceleme, tartışma ve söyleşiler gerçekleştiriyoruz. Tüm bu alanlar ile ilgili zirve ve konferanslara katılım sağlıyor veya düzenliyoruz.

Avrupa Birliği ve Uluslararası Örgütler Komisyonu

ILSA İstanbul’un 4 ana komitesinden biri olan AK-MES komisyonunun 5 üyesinden biridir. 5 kişilik bir yönetim kadrosundan oluşan komisyonumuz özellikle diplomatik ilişkileri temel alan; Uluslararası Örgütler, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi gibi dış ilişkiler odaklı kurum ve kuruluşlarda çalışmak isteyen, bir hukukçu olarak kendini bu alanlarda geliştirmek isteyenler için ilgili alanlarda faaliyet gösteren organizasyon ve kişilerle iletişim kurar, projeler geliştirir. Bu projeler eğitim veya seminer şeklinde olabileceği gibi yurtdışı gezileri veya simülasyonlar şeklinde de olabilir. Komisyonun başlıca amacı geleceğe yönelmiş, uluslararası ve dinamik hukukçuların yetişmesine katkıda bulunmaktır.

İnsan Hakları Komisyonu

ILSA İstanbul’un 4 ana komitesinden biri olan AK-MES komisyonunun 5 üyesinden biridir. 4 kişilik bir yönetim kadrosundan oluşan komisyonumuzun ana işlevi hayatımızın neredeyse her alanıyla ilişkili İnsan Hakları Hukukunu bağlantılı olduğu diğer güncel disiplin ve olayları da içine alarak bu alanda kendini geliştirmek isteyen hukukçulara yönelik sempozyum, workshop, seminer, webinar ve simülasyon gibi interaktif organizasyonlar düzenlemektedir. Komisyon olarak hedefimiz bu alanda, insan hakları ihlalleri, sınırlama rejimleri, kariyer olanakları ve güncel olaylarla ilgili farkındalık yaratırken etkinliklerimize katılanların bu disiplini deneyimlemesine olanak vermektir. Daha önce yaptığımız organizasyonlara Çocuk Haklarının İş, Aile ve Ceza Hukuku Yoluyla Korunması Sempozyumu, Geleneksel İnsan Hakları Sempozyumu Serisi, UN Canada Women Başkanı Sayın Almas Jiwani’nin Kadına Karşı Şiddet ve Ayrımcılık konulu keynote konuşmaları örnek verilebilir.

Uluslararası Deniz ve Havacılık Hukuku Komisyonu

ILSA İstanbul’un 4 ana komitesinden biri olan AK-MES komisyonunun 5 üyesinden biridir. 5 kişilik bir yönetim kadrosundan oluşan komisyonumuz ülkemizde bu alanlarda öğrenciler tarafından oluşturulmuş ilk girişimdir. Dörtte üçü sularla kaplı olan dünyamızda, deniz hukuku, hukuk dünyası açısından büyük bir öneme sahiptir. Komisyonumuz deniz hukuku kapsamında; deniz ticaret hukuku ve buna bağlı olarak deniz taşımacılığı, deniz ve okyanuslardaki enerji yatakları, uluslararası sözleşmelerin deniz hukukuna etkisi, denizlerin temizliği, balıkçılık gibi alanlarda hukuk bürosu gezileri, akademisyenlerle buluşmalar yapmakta ve ilgili ulusal ve uluslararası kurum, kuruluşlarla sosyal etkinlikler düzenlemektedir. Deniz hukukuyla birçok kesişim noktası olan, hava sahalarının kullanımını ve kullanımı sırasında ortaya çıkan olayları düzenleyen havacılık hukuku kapsamında; yolcu taşımacılığını, ticari hava taşımacılığını, devletlerarası uyuşmazlıkları, uluslararası sözleşmeleri, havadan ses ve elektrik dalgaları yayan iletişim araçlarına dair düzenlemeleri ve meteorolojiye ilişkin kuralları incelemekteyiz.  Bu konular hakkında alanında uzman sektör temsilcileriyle ve hukukçularla çeşitli etkinlikler düzenlemekteyiz.

Uluslararası Mahkemeler Komisyonu

ILSA İstanbul’un 4 ana komitesinden biri olan AK-MES komisyonunun 5 üyesinden biridir. 5 kişilik bir yönetim kadrosundan oluşan komisyonumuzun ana işlevi uluslararası bağlamda özellikle insan haklarının korunmasında oldukça önem arz eden ve uluslararası hukukun temel taşı olan uluslararası mahkemeler alanında faaliyet göstermektir. Komisyonumuzun diğer bir faaliyet alanı ise hem ülkemizde hem de dünyada ön plana çıkmakta olan, alternatif bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olan tahkimdir. Özellikle geçtiğimiz dönemlerde yaşanan gelişmelerle, hukuka uluslararası bir bakış açısıyla bakılması gerektiğinden komisyonumuz bu bakış açısının kazanılabilmesi adına çalışmalarını sürdürmektedir. Bizler, adaletin herkes için daha mümkün, ulaşılabilir olmasını hedef edinerek bunun için de hem dünyadaki sistemi tanımanın önemine dikkat çekmekteyiz, hem de uyuşmazlık çözümlerinde özellikle de uluslararası alanda alternatif yargılama yöntemlerinin var olmasının farkındalığını oluşturmaya çalışmaktayız. Bu açıdan öncelikle akademik eğitimler düzenleyerek ardından bu eğitimlerden elde edilen bilgileri kurum ziyaretleri, sektörün önde gelen isimleri ile yapılan konferanslar ve görüşmeler ile pekiştirmekteyiz. Bütün bunları gerçekleştirirken proje üretmeye, daha çok öğrenmeye ve öğretmeye, bakış açımızı geliştirmeye elimizden geldiğince gayret göstermekteyiz.